Koshu – oryginalne wino z Japonii

Ponownie nieco egzotyki, zwłaszcza dla amatora wina w Polsce.Pisałem już na blogu o japońskim winie ryżowym Sake. Okazuje się jednak, że winiarze tego kraju wytwarzają oryginalne wino gronowe z miejscowej odmiany Koshu, idealne do sushi i dań rybnych.

Koshu winogrona

Winogrona Koshu, fot.Japan guide.com

Wino powstaje z winogron Koshu o ciemnym, różowym kolorze. Przypuszcza się, że odmiana Koshu dotarła do Japonii  z Kaukazu drogą Szlaku Jedwabnego, około 1000 lat temu. Jednak dopiero w XIX wieku zaczęto wykorzystywać ją do produkcji wina. Przedtem winogrona służyły do konsumpcji.

Centrum winnic obsadzonych Koshu jest region winiarski Yamanashi skąd pochodzi 95% upraw tej odmiany. Około 200 hektarów winnic położonych jest na łagodnych zboczach otaczających gór, włącznie ze słynną Górą Fudżi. Klimat jest wilgotny, latem obfite opady, a centrum regionu Katsanuma to jedno z najgorętszych miejsc w Japonii.

Koshu winnica

Winnica Koshu, fot papanbow

Koshu jest hybrydą odmian Vitis vinifera z Europy i Azji. Ponieważ ma grubą skórkę jest bardzo dobrze przystosowana do wilgotnego klimatu. Ponadto odmiana dobrze czuje się na żyznej, gliniastej glebie, pokrytej suchą warstwą pochodzenia wulkanicznego.

W celu ochrony przed opadami winorośle są prowadzone na wysokich pergolach, które równocześnie dobrze napowietrzają winogrona i chronią je przed wysokimi temperaturami. Oryginalną, niespotykaną gdzie indziej, metodą ochrony przed letnimi deszczami i rozwojem zgnilizny jest nakładanie na kiście winogron kapturków z nawoskowanego papieru. Metoda jest skuteczna, lecz pracochłonna i kosztowna.

Koshu winogrona w kapturkach

Winogrona Koshu owinięte papierowymi kapturkami fot. the drink business.com

Wino Koshu jest delikatne, ma smak owoców cytrusowych, nieznaczne słone nuty i około 11% alkoholu. W zależności od miejsca położenia winnicy wino ma różne style, od łagodnych do bardziej intensywnych, o smakach brzoskwini i różowego grapefruita, tak jak wino jednego z najlepszych producentów Katsunuma.

Ponadto najlepsze wina otrzymywane są metodą wydłużonej maceracji. Japońscy winiarze tworzą wina Koshu o charakterystycznych cytrynowo słonych cechach z myślą o kuchni opartej na daniach z surowych ryb, sushi i sashimi.

Chętni do posmakowania Koshu mogą znaleźć wino w Polsce, w sklepach specjalistycznych.

O winie ryżowym Sake przeczytasz na blogu: Sake to wino, nie wódka

 

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s