Nowości u producentów Prosecco

Prosecco jest jednym z najbardziej popularnych, naturalnych win musujących na świecie. Również w Polsce zdobywa coraz więcej zwolenników, głównie z racji dobrej relacji ceny do jakości. Warto odnotować kilka nowości, jakie przygotowują winiarze z regionu Prosecco.

W czerwcu tego roku na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO wpisano krajobraz Le Collone del Prosecco di Congeliano e Valdobbiadene, zwłaszcza niewielkie, wąskie działki (ciglioni) winnic, opadające tarasami na stromych zboczach oraz oryginalną metodę ( bellussera) uprawy winorośli jako przykład kształtowania i dostosowywania naturalnego krajobrazu przez człowieka.

Prosecco winniceWinnice Prosecco położone na spadzistych zboczach, Consorzio Congeliano Valdobbiadene

Położenie winnic wymaga specjalnej organizacji i metody transportu winogron. Służą temu  wyciągi linowe, na których zaczepione koszyczki , wypełnione zebranymi winogronami, wędrują z góry do dołu stromego zbocza.

Prosecco transport winogron

Transport winogron w winnicy Prosecco

Wina z tegorocznych zbiorów będą pierwszymi, podlegającymi nowym regulacjom, umożliwiającym produkcję bardziej wytrawnego oraz różowego wina.

 Regulacje dotyczą:

– wytwarzania wina metodą  na osadzie z drożdży (siu lieviti), czyli wina musującego zamkniętego w butelce, co nawiązuje do tradycji produkcji wina w tym regionie

– produkowania wina Extra Dry o zawartości cukru resztkowego do 6 gr/l, czyli nadanie Prosecco mineralnej elegancji

– produkowania różowego Prosecco

Prosecco BIO

Ponadto, w czerwcu 2019 zakazano używać w winnicach regionu Prosecco pestycydów. Jest to początek projektu „protokołu uprawy winnicy” jaki ma doradzać winiarzom w ochronie środowiska i produkcji certyfikowanego wina BIO.

Prosecco różowe

Nowością w 2020 roku będzie różowe Prosecco, które już w styczniu ukaże się na rynku w Wielkiej Brytanii, a później w innych krajach. Zgodnie z zatwierdzonymi regulacjami DOC Prosecco Rosé musi, w trakcie drugiej fermentacji, pozostawać 60 dni w zbiornikach pod ciśnieniem . Celem jest stabilizacja koloru.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s