Winem świętowano umowy handlowe

W starożytnym Rzymie winem opijano sukcesy militarne, spotkania towarzyskie oraz udane transakcje handlowe. Dzisiaj obyczaj ten wcale nie utracił na znaczeniu.

Właśnie  podczas wizyty w Chinach, Prezydent Francji Emmanuel Macron i Prezydent Chin Xi Jinping wznieśli toast francuskim winem, pieczętując symbolicznie nową umowę handlową.

Macron i Xi Jiping

Prezydenci Emmanuel Macron i Xi Jinping wznoszą toast za nową umowę handlową, fot. the drink business

Przywódcy obydwu krajów przebywali w Szanghaju w celu wypracowania umowy między UE i Chinami o ochronie żywności i napojów przed fałszerstwami ,ochronie marek oraz 100 europejskich oznaczeń pochodzenia Geographical Indications, m.in. win, szampanów, Scotch whiskey, w Chinach i odpowiednio 100 oznaczeń chińskich produktów w krajach UE.

Na prywatną kolację z Prezydentem Chin, Emmanuel Macron przyniósł butelkę DRC Romanée Conti 1978.  

Wino z tego rocznika jest wyjątkowe i bardzo drogie. W styczniu na aukcji w Hongkongu cena butelki przekroczyła ekwiwalent 90 000 PLN. Innym winem serwowanym podczas spotkania było La Clape 2016 z Château l’ Hospitalet z Langwedocji świadcząc o tym, że wyśmienite wina francuskie mogą powstawać nie tylko w Bordeaux czy Burgundii.Obydwaj prezydenci raczyli się już wcześniej francuskim wielkim winem. Podczas obiadu na francuskiej riwierze na początku tego roku podano wino Château Petrus z regionu Pomerol.

Więcej o winie i cenach Romanee Conti:

Ile za butelkę wyjątkowego, rzadkiego wina jest skłonny zapłacić kolekcjoner -1000, 10 000, 100 000 …..USD? Okazuje się, że dużo więcj, a ceny win kolekcjonerskich sięgają niebotycznych kwot.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s