Kartka z historii wina – winnica Leonarda da Vinci

Jak donosi Decanter Winiarnia Castello di Lozano wyprodukowała 330 butelek wina ze specyficznej odmiany Malvasia di Candia Aromatica, posadzonej w 2015 roku na działce w centrum Mediolanu, tej samej gdzie swoją winnicę uprawiał Leonardo da Vinci. Wino ze zbioru 2018 dojrzewało kilka miesięcy w amforach, a butelki będą oferowane na aukcji.

Odmiana Malvasia di Candia pochodzi z Krety. Już w średniowieczu słodkie wina z dzisiejszego Heraklionu znane były w Europie, w pałacach królów, książąt i biskupów.

Leonardo da Vinci projekt helikoptera

Leonardo da Vinci, projekt helikoptera

Leonardo da Vinci znany głównie z obrazów i rzeźb był także astronomem, matematykiem, inżynierem, kartografem. W wolnym czasie, którego miał niewiele, lubił uprawiać działkę winnicy w Mediolanie, którą podarował mu w 1499 roku Lodovico Sforza w zamian za jedno z jego dzieł – Ostatnią Wieczerzę. Winnica w centrum Mediolanu przetrwała 444 lata, aż do 1943 roku , kiedy została zniszczona bombardowaniami w czasie II Wojny Światowej.

Leonardo da Vinci winnica

Winnica da Vinci w Mediolanie

Projekt rekonstrukcji winnicy realizowany był wspólnie z La Vigna di Leonardo, organizacją zarządzającą muzeum przy winnicy, otwartej dla turystów. Przez 11 lat badacze poszukiwali lokalizacji winnicy da Vinci, napotykając jej ślady w wykopaliskach. Castello di Luzzano wybrano do projektu z racji doświadczenia jakie posiada w uprawie odmiany Malvasia di Candia.

 

Książka o winie – oryginalny prezent pod choinkę

swieta_Obszar roboczy 1

Przewodnik po świecie wina- świąteczna edycja

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s