Jak powstaje wino lodowe? – zapytaj winnicęprofesora

Wprawdzie zbiory winogron zakończyły się kilka miesięcy temu, a wytworzone wino znajduje się już w butelkach lub dojrzewa jeszcze w zbiornikach i beczkach, to są winnice gdzie czeka się aby winogrona zostały zmrożone przez zimowe temperatury. Z nich powstanie oryginalne , lodowe wino.

Wino lodowe, Icewine, Eiswein, Vin de Glace, Vino de Hielo:

Lodowe winogrona

fot.tecnovino

powstaje ze zmrożonych poniżej zera winogron. Ilość otrzymywanego wina jest niewielka, lecz  jest bogate w cukier i kwasy.

Winogrono składa się w 85% z wody. Dlatego w ujemnych temperaturach sok winogrona zamarza. Wino z tak zlodowaciałych winogron otrzymywano już w XVIII wieku w Austrii i Niemczech. Natomiast największym producentem wina lodowego jest obecnie Kanada.

Zimowe winobranie

Zmrożone winogrona zbiera się w okresie od grudnia do lutego, kiedy temperatury spadają do minus 7-10 C.  Doskonałe warunki dla wina lodowego nie powtarzają się każdego roku, dlatego uzyskanie najlepszego wina nie jest łatwe. W krajach o cieplejszym klimacie zamraża się winogrona w sposób sztuczny, lecz uzyskane wino nie jest tak dobre, jak te z winogron zamrożonych naturalnie.

Zbiór winogron na wino lodowe wymaga szczególnej uwagi i troski winiarza. Zbyt późny może spowodować, że winogrona pod ciężarem lodu opadną na ziemię i zbiór zostanie zmarnowany. Ważny jest także szybki transport zebranych winogron do winiarni. Jeżeli winnica jest zbyt oddalona od winiarni, wówczas po drodze winogrona mogą rozmrozić się , co wpłynie na oryginalny charakter wina lodowego. Dlatego niektórzy winiarze przewożą prasy  do winnicy i na miejscu wyciskają sok z winogron.

Szczególne uwarunkowania i wysoka pracochłonność produkcji uzasadniają wysoką cenę tego nadzwyczajnego wina.

W Polsce wino lodowe wytwarza w niewielkich ilościach Winnica Turnau (190PLN butelka). Ponadto znajdziemy je w sklepach specjalistycznych, m.in. w WinnicyLidla w cenach od 80PLN i więcej za butelkę.

Więcej i winie lodowym:

W zimie wino lodowe [Inside the difficult and delicate process of making ice wine]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s