Georges Duboeuf – in memoriam

4 Stycznia 2020 zmarł Georges Duboeuf, legendarny winiarz, handlowiec, innowator, któremu zawdzięczamy święto młodego wina – Beaujolais Nouveau.

Georges Dubouef zdjęcie z Vins Georges Dubouefu Fecebook (2)

Georges Dubouef, fot. Vignes Georges Dubouef, Facebook

W wieku 86 lat zmarł Georges Duboeuf, założyciel  Les Vignes Duboeuf, jednej z największych firm winiarskich we Francji, winiarz dzięki któremu młode wino i jego święto Beaujolais Nouveau stało się zjawiskiem globalnym.

Duboeuf rozpoczynał działalność winiarską w latach 1960-1970, kiedy rynek winiarski miał zasięg lokalny i krajowy. Wino Beaujolais  konsumowane było we Francji, głównie w barach Paryża i Lyonu. Kiedy w 1973 roku Wielka Brytania dołączyła do Wspólnoty Europejskiej, wino z Beaujolais o bogatym, owocowym bukiecie zapachów i smakowej lekkości, zdobyło angielskich konsumentów.

Zasługą Duboeufa było zapoznanie konsumentów z odmianą Gamay oraz oryginalnym sposobem produkcji wina – maceracją węglową. Miał zmysł marketingowy i jako jeden z pierwszych w europejskim winiarstwie wprowadził markę swojego wina z charakterystyczną etykietą zdobioną elementami kwiatów.

Georges Duboeuf

 

Jednak najbardziej spektakularnym osiągnięciem winiarza było wprowadzenie na rynek, zwłaszcza do Paryża, młodego wina, napełnianego do butelek krótko po zakończeniu winifikacji. Taki był początek Beaujolais Nouveau. Wspierane przez spektakularną akcję promocyjną, młode Beaujolais wędrowało na pokładzie Concorde do Ameryki, było reklamowane w Europie przez kierowców rajdowych. Święto młodego wina opanowało cały świat,a początek smakowania młodego Beaujolais ustalono na trzeci czwartek Listopada. Szczególną popularnością wino cieszy się w Azji, zwłaszcza w Japonii.

Jednak Georges Dubouef ma ogromne zasługi nie tylko dla Beaujolais Nouveau. Był pasjonatem regionalnych win jakościowych – crus de Beaujolais, które osobiście testował i promował.

Dzisiaj wino Beaujolais jest obecne w wielu krajach, a odwiedzający region chętnie zatrzymują się w Romaneche-Thorin, gdzie Georges Dubouef stworzył największe w Europie miasteczko wina, odwiedzane rocznie przez około 2 miliony turystów.

Georges Duboeuf maisteczko wina

Miasteczko wina – Hameau Duboeuf w Romaneche-Thorin

Obecnie firmę prowadzą jego dzieci, syn Franck i córka Fabienne.

Więcej o regionie i winach Beaujolais:

 

 

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s