Rewolucja w Ribera del Duero – pierwsze białe wino DO – Denominación de Origen

Amator hiszpańskiego wina wie, że Ribera del Duero to doskonałe wina czerwone. Jednak teraz pojawiło się wino białe, które uzyskało prawo do oznaczenia pochodzenia DO.

Wina z regionu Ribera del Duero uzyskały status DO – Denominación de Origen (Oznaczenie Pochodzenia) w 1982 roku. Od tego czasu winiarze młodych (joven) i dojrzewających (crianza) win czerwonych zaznaczają na etykiecie:  Ribera del Duero Denominación de Origen lub równoważny DOP Denominación de Origen Protegida (Chronione Oznaczenia Pochodzenia).

Dopiero po 38 latach prawo do oznaczania pochodzenia  Ribera del Duero uzyskało pierwsze wino białe, rozpoczynając nowy etap w rozwoju winiarstwa  tego prestiżowego regionu winiarskiego.

Pierwszym, białym winem z oznaczeniem DOP Ribera del Duero jest Caballero Zifar. Wino powstało z odmiany Albillo Mayor i będzie mieć nową kontr-etykietę, zatwierdzoną dla win z tego regionu.

Zifar butelki

Caballero Zifar 2018 , tecnovino

Wino wyprodukowano w Bodegas Zifar w 2018 roku i po raz pierwszy zostało zaprezentowane niedawno na targach w San Sebastian. Na razie jest to niewielka partia próbna.

Bodegas Zifar  znajdują się w miejscowości Peñafiel w prowincji Valladolid, w charakterystycznym budynku z 1914 roku, zbudowanym z cegieł nawiązujących do stylu Mudejar.

Zifar budyek winiarni

Siedziba Bodegas Zifar

Mudejar styl w hiszpańskiej architekturze i sztuce, powstał w XII wieku z połączenia elementów islamskich i chrześcijańskich, rozkwitał szczególnie w wiekach XV i XVI, charakteryzował się ornamentowymi dekoracjami, wykonywanymi m.in. w cegle, tak aby ściany przypominały tkane draperie.

Rycerz Zifar

Nazwa winiarni i wina nawiązuje do ” El Caballero Zifar „ pierwszej, pisanej prozą, powieści rycerskiej w języku hiszpańskim, której autorstwo przypisuje się niejakiemu Ferdynandowi Martinazowi, skrybie i notariuszowi z czasów Alfonsa X z Toledo. Tekst pochodzi z roku 1300. Jest to opowieść o rycerzu, który miał żonę Grimę i dwóch synów, Garfina i Rodoana. Był cenionym rycerzem, lecz prześladował go pech – jego koń ginął co dziesięć dni i musiał opuścić królestwo, gdzie królowali jego przodkowie. Tak rozpoczyna się wędrówka rycerza Zifar i jego rodziny, obfitująca w niezliczone przygody.

Zifar rycerz 2

Jedna z przygód rycerza i jego rodziny opisana w książce:«De cómmo una leona llevó a Garfín, el fijo mayor del cavallero Zifar».“ O tym, jak lwica zabrała Garfina, starszego syna rycerza Zafina”, Libro del cavallero Zifar, f. 32r manuskrypt z Paryża.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s