Jak przechowywać niedokończoną butelką z winem? -zapytaj winnicęprofesora

Co zrobić z winem jeśli nie wypijemy całej butelki? Czy pozostałe wino będzie nadawać się do konsumpcji następnego dnia? Jak długo wino zachowa swoje właściwości?

Musimy wziąć pod uwagę właściwości chemiczne wina, zwłaszcza wpływ tlenu na jego cechy, zapach, smak, kolor. Często zaleca się otworzyć butelkę czerwonego wina na godzinę przed nalaniem do kieliszka po to, aby je napowietrzyć i uwolnić bukiet zapachowy. Jednak długi kontakt wina z powietrzem prowadzi do nadmiernego natlenienia i pogarsza jakość wina, równowagę składników.

Butelka i korkociąg

fot.idealwien

Kiedy wiemy, że nie wypijemy całej butelki należy odpowiednio zabezpieczyć pozostałe wino. Warto natychmiast zamknąć butelkę i włożyć ją do lodówki, jeśli jest to wino białe lub lekkie czerwone, np. Beaujolais. Po wyjęciu butelki z lodówki należy odczekać około 2 godziny aby wino doszło do odpowiedniej temperatury konsumpcji. Także wyjęte z lodówki wino białe, gdzie zostało schłodzone do temperatury np. 5C , powinno być konsumowane w wyższej temperaturze – najczęściej 10-12C.

Butelkę można zamknąć oryginalnym korkiem lub plastikowym, przeznaczonym do szczelnego zamykania. Można także wykorzystać specjalną pompkę, przy pomocy której usuniemy z butelki powietrze i zamkniemy ją specjalnym korkiem z membraną. Nie należy jednak wypompowywać powietrza całkowicie.

Pompka do zamykania wina

fot.winnicaprofesroa

W jakich warunkach?

Butelka powinna być umieszczona w chłodnym i ciemnym miejscu w pozycji stojącej, gdyż położenie butelki zwiększa powierzchnię kontaktu wina z powietrzem i szybciej je natlenia, co może owocować przykrą niespodzianką  w następnych dniach  po nalaniu wina do kieliszka.

Skutecznym rozwiązaniem jest przelania pozostałego wina do mniejszego pojemnika i zamknięcia go, wtedy powierzchnia kontaktu z powietrzem będzie mniejsza. Rozwiązanie to komplikuje fakt, że musimy mieć butelki o rożnych rozmiarach.

Podsumowując:

Wino białe można przechować w lodówce, wytrzyma kilka dni, dłużej aniżeli czerwone. Natomiast wino BIO, bez siarczynów, jest z natury mniej stabilne i może utrzymać swoje cechy jeden dzień po otwarciu butelki.

Osobiście wino czerwone, niezależnie czy lekkie, czy o bardziej solidnej budowie, nie przechowuję w lodówce, lecz stawiam w chłodnym i ciemnym miejscu, co pozwala zachować jego walory przez 3-4 dni.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s