Koronawirus groźny dla winiarskiego biznesu

Epidemia koronawirusa w Chinach to tysiące chorych i setki przypadków śmierci, to także negatywny wpływ na chińską gospodarkę. Ucierpi  sektor winiarski tego kraju oraz winiarze z innych krajów, którzy eksportują duże ilości wina do Chin.

 

Koronawirus

Pracownik szpitala Wuhan Xiehe położonego w centrum epidemii, fot Xinhua

Od stycznia tego roku koronawirus zaraził w Chinach ponad 40 000 osób, z których ponad 900 zmarło. Jest to znacznie więcej aniżeli wywołała epidemia SARS w 2003 roku. Rząd podejmuje radykalne  środki aby przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się wirusa. Ponad 60 milionów mieszkańców prowincji Hubei, gdzie wybuchła zaraza, ma zakaz opuszczania miejsca zamieszkania, wielu podlega kwarantannie, zamykane są zakłady pracy i centra handlowe. W Pekinie i Szanghaju zachęca się do pracy w domu i ograniczania spotkań.

Wiele firm ograniczyło godziny pracy. Apple, Ikea i Starbucks zamknęły tymczasowo swoje sklepy. 27 krajów zawiesiło ruch lotniczy do i z Chin.

Ocenia się, że szkody gospodarcze związane z epidemią przełożą się na spadek wzrostu GDP Chin poniżej 6 % . Hotele, centra handlowe, restauracje są prawie puste. Obroty handlowe spadają, choć handlowcy liczyli na ich wzrost m.in. z racji obchodów Chińskiego Nowego Roku.

W Chinach i Hong Kongu odwołuje się ważne imprezy handlowe i sympozja poświęcone winu, w tym najważniejsze targi żywności i napojów w Chengdu – China Food and Drinks Exibition, które każdego roku  w marcu przyciągają ponad 200 000  handlowców i 6000 wystawców. Importerzy, hurtownicy, winiarnie nie będą mieć możliwości sprzedaży ubiegłorocznych zapasów wina, co pogłębi sytuację finansową sektora winiarskiego. Jedna z czołowych firm handlu detalicznego  napojami alkoholowymi zamknęła  600 sklepów w całych Chinach, a szacunki wskazują ,że z racji koronowirusa przemysł napojów straci 8-15% przychodów ze sprzedaży.

Z pewnością ucierpi en Primeurs win bordoskich w kwietniu tego roku, gdzie przedstawiciele Chin biorą zazwyczaj liczny udział. We Francji koronowirusa stwierdzono dotychczas u 11 osób ,a Air France zawiesiło loty do i z Chin. Także winiarze z Australii, których wina odnoszą coraz większe sukcesy wśród chińskich konsumentów obawiają się o losy eksportu na rynek Chin.

Według Vino Joy News

Więcej o regionach winiarskich i winach Chin w:

Cabernet Sauvignon ukryty za Wielkim Murem

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s